Pojďte se s námi podívat na to, jak snížit fluktuaci ve firmě a udržet si klíčové pracovníky. Nemusí to být vůbec složité. Velkými pomocníky mohou být dnes pro personalisty moderní online nástroje.

Vysoká míra fluktuace představuje pro mnoho firem významný problém, který může negativně ovlivnit stabilitu a produktivitu společnosti. Určitá míra fluktuace lidí je přirozená a dokonce i žádaná. Nadměrná fluktuace je ale nežádoucí a nese s sebou mj. vysoké náklady na nábor, zaučení a adaptaci nových pracovníků. Fluktuace je komplexní jev, který má souvislost s mnoha faktory. Ne všechny lze jednoduše ovlivnit, ale mnohé ano! Pojďte se s námi podívat na několik oblastí, na které když se zaměříte, může to stabilizaci vašich pracovníků velmi pomoct.
Myslete na potřeby různých generací
Zatímco starší generace (baby boomers a generace X) ocení podporu starobního důchodu, lázně nebo nadstandardní zdravotní prevenci, mladší zaměstnanci (generace Y a Z) často vyhledávají flexibilní pracovní dobu, možnost práce na dálku, firemní vzdělávání a rozvojové příležitosti. Na různé potřeby různých generací myslete vždy při sestavování HR strategie motivace zaměstnanců.
- Začněte u náboru zaměstnanců
Ví uchazeč vždy vše podstatné o firmě, mzdě, zaměstnaneckých benefitech a pracovní pozici? Pokud ano, může to ušetřit mnoho nepříjemných situací. Zaměstnanec by také měl mít možnost se na vše potřebné kdykoli zeptat.
- Pracovní benefity personalizujte
Obzvlášť v dnešní době zaměstnaci ocení možnost jejich výběru podle vlastních preferencí. Paušální benefity patří minulosti. Trendem jsou cafeteria benefity, kde si pracovníci mohou sami zvolit, zda své volnočasové benefity využijí na fitness, kurzy jógy, masáže, nebo návštěvu kina. Ideálním řešením jsou v tomto zaměstnanecké benefity eBenefity.
- Neopomíjejte každoroční hodnocení zaměstnanců
Tato individuální práce s lidmi je naprosto nezbytná. Pravidelný hodnotící pohovor je ideální prostor k otevřenému dialogu a mapování spokojenosti, možností a dalšího rozvoje. A aby zaměstnanci nemuseli čekat na pozitivní zpětnou vazbu celý rok, můžete ve firmě využívat na denní bázi třeba funkci Pochvaly. Ta nabízí tolik žádanou zpětnou vazbu jednoduchou online formou. Funkci najdete v aplikaci Můj Up v rámci balíčku Verso.
- Podporujte transparentní a efektivní komunikaci
Otevřená interní komunikace a zapojení zaměstnanců pomáhá vytvářet pocit klidu, bezpečí a loajality. Regulární zpětná vazba a možnost vyjádřit vlastní názor posiluje pocit důvěry a přispívá ke stabilizaci zaměstnanců. Transparentní komunikaci můžete podpořit i jednoduchými online nástroji v aplikaci Můj Up, jako jsou např. Novinky, Zeptejte se zaměstnavatele nebo Podněty zaměstnanců, kde mohou pracovníci sdílet zpětnou vazbu nebo třeba zlepšovací návrhy z jejich vlastní praxe.
- Dbejte na kontinuální rozvoj a firemní vzdělávání
Podpora kontinuálního rozvoje, ale také prvky mentoringu a koučovacího přístupu hrají pozitivní roli při udržení zaměstnanců, zejména těch mladších. Programy pro rozvoj soft skills, technického know-how a příležitosti k mentorství pomáhají zaměstnancům cítit se oceněni a rozvíjet svůj potenciál.
- U odchodu pracovníků nezapomínejte na výstupní pohovor
Zaměřte se vždy na konkrétní důvody odchodu pracovníka. Rozhovory veďte v pozitivní a důvěrné atmosféře a vždy v soukromí! Na základě zjištěných informací pak můžete plánovat akční kroky.
Pomůže i inovativní HR software
Moderní nástroje posílí firemní kulturu a brand building společnosti. HR nástroje bývají online, pracovníky baví a rádi se do nich sami zapojují. Zaměstnanci tak snadněji poznají své kolegy, můžou dát firmě jednoduše zpětnou vazbu a využít mnoho dalších funkcionalit, z nichž některé dokonce chrání přírodu.
Prevence fluktuace vyžaduje systematický přístup, který se ale z dlouhodobého hlediska rozhodně vyplatí. A nemusíte na to být sami. Stačí si přibrat šikovného parťáka, který pomůže nejen s fluktuací, ale i interní komunikací, motivací zaměstnanců, náborem a firemní kulturou. Je to balíček Verso.