Nástup do nové práce může být náročný. První dny v nové firmě často rozhodují o tom, zda zaměstnanec zůstane. Nastavte si proto správně onboardingový proces, ten je totiž klíčový a strategický.

Víte, jak dobře nastavit onboarding, aby byl efektivní, praktický a co nejméně náročný pro HR tým? Rozhodně to nepodceňujte. Správný onboarding snižuje fluktuaci, ale také zkracuje dobu adaptace, podporuje týmovou práci, angažovanost zaměstnanců a motivaci.
5 tipů pro efektivní onboarding zaměstnanců
- Připravte první den plný pozitivních dojmů
Mějte pro nováčka naplánovaný jasný program prvního dne. Klíčové je přivítání a dobře připravené veškeré nezbytnosti. Ideálně by měl být nový zaměstnanec uvítán osobně přímo svým nadřízeným. Mějte také nachystané náborové dokumenty, informace o firmě a vstupní balíček firemních materiálů. Zajištěné má být i pracovní vybavení, např. notebook, telefon a přístupy do systémů. Do prvního dne zařaďte i něco zábavného, třeba oběd nebo kávu s týmem.
- Onboardingový plán
Připravte nováčkovi jeho vlastní indivduální onboardingový plán, který by měl trvat několik týdnů až měsíců, v závislosti na složitosti pozice. Měl by zahrnovat seznam klíčových úkolů a milníků na první týdny, přehled školení zaměstnanců, workshopů a tréninků včetně jmen a kontaktů na zodpovědné osoby. Nesmí chybět ani pravidelné schůzky s mentorem a manažerem.
- Nepodceňujte roli mentora
Mentor může novému zaměstnanci velmi pomoct s rychlou integrací do firmy a do týmu. Nováčkovi poskytuje podporu, orientaci a odpovědi na otázky, což snižuje stres spojený s novým prostředím.
- Vše ulehčí online HR nástroje
Může jít o online firemní školení a e-learning, samozřejmě tam, kde to jde. Pomůže to ušetřit čas i náklady. Praktické jsou automatizované uvítací e-maily, online checklisty nebo virtuální realita simulující pracovní úkoly a situace. Vyzkoušet můžete i speciální onboardingové platformy.
Pomohou ale i HR aplikace, kterou mají vaši zaměstnanci v rámci balíčku Verso. Pro nováčky zde bude jistě užitečná spousta funkcí. V Osobním profilu najdou medailonky jednotlivých zaměstnanců, ve Vyhledej kolegu vždy najdou osobu, kterou zrovna potřebují. V Novinkách pak jsou klíčové firemní aktuality a v Zeptejte se zaměstnavatele se mohou ptát na cokoli, co je zajímá. Užitečných i zábavných funkcí je zde celá řada.
- Onboarding neustále zlepšujte
Nebojte se požádat nově nastupující o zpětnou vazbu na celý onboardingový proces. Pomůže vám to „vychytat“ chyby a proces neustále zlepšovat a inovovat. Sledujte také míru fluktuace během prvních šesti měsíců a ptejte se na zpětnou vazbu od mentorů a manažerů.
Jaké jsou nejnovější onboardingové trendy?
Patří mezi ně např. přizpůsobení celého procesu individuálním potřebám a cílům zaměstnanců a zapojení všech zainteresovaných stran napříč odděleními (od manažera, přes kolegy, IT a HR). Celý proces zefektivňuje využití umělé inteligence a online nástrojů. S rostoucími hrozbami v oblasti kybernetické bezpečnosti je vhodné zahrnout i školení o bezpečnosti dat.
Onboarding není jen formalita, ale strategický proces, který ovlivňuje úspěšnost celé firmy. Investujte do něj – vyplatí se vám to!
Co pomáhá v rámci onboardingu vám? Sdílejte s námi vaše zkušenosti.